MacBook Air vs MacBook Pro
BLOG

MacBook Air vs MacBook Pro

Op 16 april 2026, door Bob Olthoff
0 reacties 9 min. leestijd

Voor de meeste mensen is de MacBook Air de juiste keuze: lichter, stiller en flink goedkoper dan de MacBook Pro, en ruim snel genoeg voor studie, werk en dagelijks gebruik. De Pro wordt pas de betere investering zodra je structureel zware taken draait, zoals videobewerking, 3D-werk of meerdere veeleisende programma’s tegelijk. Het prijsverschil tussen de instapmodellen loopt op tot ongeveer €730,-. Deze vergelijking gaat over de nieuwste generatie met de M5-chip, die Apple sinds maart 2026 verkoopt, inclusief het 16 inch Pro-formaat.

MacBook Air vs MacBook Pro in het kort

Beide lijnen draaien op familie van dezelfde M5-chip, maar de uitvoering verschilt flink. Dit overzicht laat in 1 oogopslag zien waar het verschil ‘m in zit.

MacBook Air MacBook Pro
Scherm Liquid Retina, 500 nits, 60Hz Liquid Retina XDR, 1000 nits (1600 HDR), tot 120Hz
Chip M5 M5, M5 Pro of M5 Max
Koeling Geen ventilator Actieve koeling
Aansluitingen 2x Thunderbolt 4, MagSafe 3 3x Thunderbolt 4/5, HDMI, SD-kaartlezer, MagSafe 3
Batterij Tot 18 uur video Tot 24 uur video
Gewicht 1,23 tot 1,51 kg 1,55 tot 2,15 kg
Prijs vanaf €1.199,- €1.929,-

Werk je vooral met tekst, browsen, mail en video kijken, dan merk je in de praktijk nauwelijks verschil tussen beide modellen. Het verschil wordt pas voelbaar zodra je de chip minutenlang op volle snelheid houdt, daarover meer verderop.

Scherm en design van de Air en de Pro

De MacBook Air heeft een Liquid Retina-scherm met een vaste ververssnelheid van 60Hz en een helderheid van 500 nits. De MacBook Pro heeft een Liquid Retina XDR-scherm met mini-led verlichting, waardoor contrast en zwartwaarden veel dieper zijn en de ververssnelheid zich automatisch aanpast tot 120Hz via ProMotion. Bij HDR-content piekt de Pro tot 1600 nits, tegenover 500 nits constant bij de Air.

De Air is er in 4 kleuren: Middernacht, Hemelsblauw, Sterrenlicht en Zilver. De Pro is soberder met 2 kleuren: Spacezwart en Zilver. Beide schermen ondersteunen dezelfde brede kleurweergave (P3), dus voor kleuraccuraat werk zijn ze gelijkwaardig, het echte verschil zit in contrast en helderheid.

MacBook Pro scherm:

  • Type: Liquid Retina XDR (mini-led)
  • Helderheid: 1000 nits, tot 1600 nits bij HDR
  • Ververssnelheid: tot 120Hz (ProMotion)
  • HDR: Ja
  • Kleuren: 2
  • Ventilator: Ja

MacBook Air scherm:

  • Type: Liquid Retina
  • Helderheid: 500 nits
  • Ververssnelheid: 60Hz vast
  • HDR: Nee
  • Kleuren: 4
  • Ventilator: Nee

Werk je buitenshuis met kleuraccurate foto’s of video in HDR, dan zie je het verschil in scherm direct terug. Voor tekst, browsen en video kijken valt het verschil in de praktijk mee. Twijfel je nog welk formaat bij jouw dagelijkse gebruik past, bekijk dan onze MacBook keuzehulp voor een overzicht per model.

MacBook Air vs MacBook Pro qua rekenkracht

Beide lijnen draaien op een M5-chip, met 1 belangrijk verschil: de Air heeft geen ventilator, de Pro wel. Qua ruwe specificaties zijn de instap-M5 in beide modellen zelfs identiek: 10-core CPU met 4 supercores en 6 efficiency-cores, 16-core AI-verwerkingseenheid en een geheugenbandbreedte van 153 GB/s. Het verschil ontstaat pas bij langdurige belasting. Bij losse taken zoals een browser openen, mailen of een foto bewerken merk je niets. Exporteer je een lange 4K-video, dan moet de Air na een tijdje iets terugschakelen om oververhitting te voorkomen. De Pro houdt dankzij de actieve koeling zijn volledige snelheid vast, ook na een uur intensief gebruik.

De MacBook Pro is ook te krijgen met een sterkere M5 Pro- of M5 Max-chip, bedoeld voor AI-workflows, professionele video- en muziekbewerking en zwaar 3D-werk. De geheugenbandbreedte loopt dan flink op: 307 GB/s bij de M5 Pro, en 460 of zelfs 614 GB/s bij de M5 Max, afhankelijk van de gekozen GPU-configuratie.

Chip CPU-cores GPU-cores Geheugenbandbreedte Maximaal werkgeheugen
M5 10-core 8 of 10-core 153 GB/s 32 GB
M5 Pro 18-core tot 20-core 307 GB/s 64 GB
M5 Max 18-core tot 40-core tot 614 GB/s 128 GB

Werk je met grote datasets in Python of R, dan komt een Air prima mee bij korte pieken, maar levert bij langere trainingsruns van machine learning-modellen na een paar minuten snelheid in. Werk je met Final Cut Pro, Blender of grote RAW-bestanden in Lightroom, dan geldt hetzelfde patroon: de instap-M5 is voor de meeste dagelijkse taken ruim voldoende, wie fulltime met zware software werkt merkt het verschil met de Pro- en Max-varianten goed.

Aansluitingen en externe schermen

De MacBook Air heeft een MagSafe 3-aansluiting om op te laden, 2 usb-c-aansluitingen met Thunderbolt 4 en een koptelefoonaansluiting. Bij de nieuwe MacBook Air zit standaard geen stroomadapter meer in de doos, die koop je los bij als je er geen hebt liggen. De MacBook Pro heeft een derde usb-c-aansluiting, een HDMI-aansluiting en een SD-kaartlezer, en op de Pro- en Max-modellen zijn de usb-c-aansluitingen opgewaardeerd naar Thunderbolt 5 met snelheden tot 120 Gbit/s.

Werk je met meerdere externe schermen? Dan loopt het verschil verder op dan je zou verwachten. De Air stuurt 1 scherm tot 8K of 2 schermen tot 6K aan, de instap-Pro net zoveel, maar met een M5 Pro-chip zijn dat 3 schermen tot 6K, en met een M5 Max zelfs 4 schermen tegelijk.

MacBook Air MacBook Pro
Aansluitingen MagSafe 3, 2x Thunderbolt 4, koptelefoon MagSafe 3, 3x Thunderbolt 4 (of 5 op Pro/Max), HDMI, SD-kaartlezer, koptelefoon
Stroomadapter Los bijkopen (40W) Standaard meegeleverd (70W of 140W)
Opslag vanaf 512 GB 1 TB (14-inch basis), tot 8 TB op M5 Max
Externe schermen tot 2 (6K) of 1 (8K) tot 3 (M5 Pro) of tot 4 (M5 Max)

 

Batterijduur en gewicht

Beide modellen halen een indrukwekkende batterijduur, maar de verdeling verschilt per formaat en chip. De 13 inch Air weegt 1,23 kg met een batterij van 53,8 wattuur, de 15 inch versie weegt 1,51 kg met 66,5 wattuur. Beide Air-modellen komen uit op tot 18 uur video streamen en 15 uur draadloos internetten.

Bij de Pro loopt het gewicht op met het formaat en de chip: 1,55 kg voor de 14 inch met M5, 1,60 kg met M5 Pro en 1,62 kg met M5 Max. De 16 inch weegt 2,14 kg met M5 Pro en 2,15 kg met M5 Max. De accuduur zakt licht naarmate de chip krachtiger wordt: de 14 inch haalt tot 24 uur video met M5, tot 22 uur met M5 Pro en tot 20 uur met M5 Max, allemaal op dezelfde batterij van 72,4 wattuur. De 16 inch, met een grotere batterij van 100 wattuur, haalt tot 24 uur met M5 Pro en tot 22 uur met M5 Max.

Model Gewicht Batterijcapaciteit Video streamen
MacBook Air 13 inch 1,23 kg 53,8 Wh tot 18 uur
MacBook Air 15 inch 1,51 kg 66,5 Wh tot 18 uur
MacBook Pro 14 inch (M5) 1,55 kg 72,4 Wh tot 24 uur
MacBook Pro 14 inch (M5 Pro) 1,60 kg 72,4 Wh tot 22 uur
MacBook Pro 14 inch (M5 Max) 1,62 kg 72,4 Wh tot 20 uur
MacBook Pro 16 inch (M5 Pro) 2,14 kg 100 Wh tot 24 uur
MacBook Pro 16 inch (M5 Max) 2,15 kg 100 Wh tot 22 uur

Wat de 16 inch Pro extra biedt

Naast de 14 inch is de MacBook Pro er ook in 16 inch, met meer scherm om in te werken. Dat extra formaat brengt 2 dingen mee die de Air en de 14 inch Pro niet hebben: een merkbaar voller speakersysteem, dat qua geluid dichter bij een los setje speakers komt, en het grootste trackpad dat Apple op dit moment in een MacBook plaatst. Werk je veel met audio of video en wil je dat rechtstreeks via de laptop terugluisteren zonder koptelefoon, dan is dat een detail dat je in de praktijk waardeert.

Voor wie is de MacBook Air de juiste keuze

Studeer je, werk je op kantoor of gebruik je je laptop vooral voor browsen, mailen en video kijken, dan is de MacBook Air de logische keuze. Voor tekstverwerking, lichte fotobewerking, videobellen en de meeste programmeertaken in bijvoorbeeld Python, JavaScript of Swift is de instap-M5 ruim voldoende, ook voor studenten die aan grotere projecten werken. Wie liever nog goedkoper instapt en genoeg heeft aan e-mail, browsen en tekstverwerking, kan ook naar de MacBook Neo kijken, Apple’s instapmodel met een iPhone-chip (A18 Pro) vanaf ongeveer €799,-.

Voor wie is de MacBook Pro de juiste keuze

Werk je fulltime met videobewerking, 3D-projecten of zware ontwikkelomgevingen, en houd je liever niet elke keer de temperatuur van je laptop in de gaten? Dan geeft de MacBook Pro met M5 Pro- of M5 Max-chip meer rust en snelheid die je vasthoudt, ook bij lange sessies. Werk je veel met audio of op locatie met meerdere schermen, dan is de 16 inch Pro met zijn betere speakers en extra scherm-ondersteuning het overwegen waard. Ontwikkelaars die grote codebases compileren of virtuele machines draaien, merken bij de Pro-varianten dat lange builds niet meer vertragen na een paar minuten.

Prijsverschil tussen Air en Pro

De MacBook Air 13 inch begint bij €1.199,- (16GB, 512GB), de 15 inch versie bij €1.499,-. De instap-MacBook Pro 14 inch met gewone M5-chip kost vanaf ongeveer €1.929,- (16GB, 1TB). Ga je voor de M5 Pro-chip, dan betaal je vanaf €2.549,-, en met de M5 Max-chip begin je bij €4.249,-. Tussen de goedkoopste Air en de instap-Pro zit dus al snel een verschil van meer dan €700,-, en dat loopt bij de Pro- en Max-varianten flink verder op.

Onderhoud en reparatie, waarin verschillen Air en Pro

De bouwwijze bepaalt ook hoe een MacBook zich gedraagt bij storingen. De Air heeft geen bewegende onderdelen voor koeling: geen ventilator, geen ingewikkeld luchtkanaal, wat het toestel intern eenvoudiger maakt en de kans op stofophoping of een defecte ventilator wegneemt. De Pro heeft juist een actief koelsysteem met ventilator en heatsink, dat na jaren gebruik onderhoud kan vragen, denk aan stofophoping die de koeling minder effectief maakt.

Beide modellen hebben verder dezelfde bekende aandachtspunten als eerdere generaties: een batterij die na honderden laadcycli capaciteit verliest, en een oplaadaansluiting die gevoelig is voor vuil. Loopt je huidige MacBook al tegen zulke klachten aan, dan lees je in onze uitleg over MacBook reparatie wat de opties zijn voordat je meteen een nieuw model overweegt.

Refurbished MacBook Air of Pro kopen

Wil je een MacBook zonder de volledige nieuwprijs te betalen, dan is een oudere generatie refurbished een reëel alternatief. Een MacBook gaat gemiddeld 5 tot 8 jaar mee, dus een model met een paar jaar oudere chip heeft nog een lange gebruiksperiode voor de boeg. Bij refurbished MacBook verkoopt Fixje normaal gesproken MacBook Air en Pro modellen met een vorige-generatie M1- of M2-chip, tot 60% goedkoper dan nieuw, met 2 jaar garantie inclusief de batterij en het Keurmerk Refurbished. Voorraad wisselt continu, dus check altijd wat er op dat moment beschikbaar is voor je een keuze maakt.

Alle specificaties van de MacBook Air en Pro op een rij

MacBook Air (M5) MacBook Pro (M5)
Schermformaat 13,6 of 15,3 inch 14,2 of 16,2 inch
Schermtype Liquid Retina Liquid Retina XDR
Helderheid 500 nits 1000 nits (1600 HDR)
Ververssnelheid 60Hz tot 120Hz
Werkgeheugen tot 32 GB tot 32 GB (instap), tot 128 GB (Max)
Opslag vanaf 512 GB vanaf 1 TB, tot 8 TB
Aansluitingen 2x Thunderbolt 4 3x Thunderbolt 4/5, HDMI, SD-kaartlezer
Externe schermen tot 2 (6K) tot 4 (met M5 Max)
Batterij (video) tot 18 uur tot 24 uur
Gewicht 1,24 tot 1,51 kg 1,55 tot 2,121 kg
Kleuren 4 2
Ventilator nee ja
Prijs vanaf € 1.199,- € 1.929,-
Fabrieksgarantie 1 jaar 1 jaar

Macbook aanbiedingen

Oude MacBook inruilen voor een nieuwer model

Heb je nog een oudere MacBook liggen die je niet meer gebruikt? Via MacBook verkopen lever je hem in voor een vrijblijvend bod, en gebruik je het bedrag als aanbetaling voor een nieuwe of refurbished aanschaf.

Bekijk ons brede assortiment Refurbished iPhones. Met officieel Keurmerk Refurbished!

Veelgestelde vragen over MacBook Air en MacBook Pro

  • Vraag

    Wat is het belangrijkste verschil tussen de MacBook Air en MacBook Pro?

    Antwoord

    De Pro heeft een ventilator, een fellere en scherpere XDR-schermtechniek en meer aansluitingen. De Air is lichter, stiller en goedkoper, en presteert bij dagelijkse taken vergelijkbaar met de instap-Pro.

  • Vraag

    Is de MacBook Air snel genoeg voor dagelijks gebruik?

    Antwoord

    Ja, voor studie, werk, browsen, streamen en lichte fotobewerking is de Air ruim voldoende. Alleen bij langdurige zware taken zoals grote videoprojecten of 3D-rendering heeft de Pro een voordeel.

  • Vraag

    Heeft de MacBook Air een ventilator?

    Antwoord

    Nee, de Air werkt volledig stil dankzij passieve koeling. De MacBook Pro heeft een actief koelsysteem waardoor hij ook bij zware taken zijn volledige snelheid vasthoudt.

  • Vraag

    Wat is het prijsverschil tussen de MacBook Air en MacBook Pro?

    Antwoord

    De MacBook Air 13-inch begint bij € 1.199,-, de instap-MacBook Pro 14-inch bij ongeveer € 1.929,-. Dat is een verschil van meer dan € 700,-, oplopend bij de Pro- en Max-varianten.

  • Vraag

    Zit er een stroomadapter bij de nieuwe MacBook Air?

    Antwoord

    Nee, sinds de M5-generatie levert Apple bij de MacBook Air standaard geen stroomadapter meer mee. Bij de MacBook Pro zit deze nog wel standaard in de doos.

  • Vraag

    Wat is het verschil tussen de 14-inch en 16-inch MacBook Pro?

    Antwoord

    Vooral scherm en gewicht: de 16-inch weegt 2,121 kg tegenover 1,55 kg bij de 14-inch. De 16-inch heeft ook betere speakers en het grootste trackpad van de MacBook-lijn, de batterijduur is bij beide gelijk.

  • Vraag

    Wat is de MacBook Neo en is die een alternatief?

    Antwoord

    De MacBook Neo is Apple's goedkoopste laptop, met een iPhone-chip in plaats van een M-chip, vanaf ongeveer € 799,-. Voor basistaken zoals mailen en browsen is dat een optie, voor foto- en videobewerking is de Air of Pro de betere keuze.

  • Vraag

    Welke MacBook is het beste voor studenten?

    Antwoord

    Voor de meeste studenten is de MacBook Air 13-inch de verstandigste keuze: licht, compact en snel genoeg voor alle studietaken. Kies je liever nog goedkoper, dan is een refurbished MacBook Air met M1- of M2-chip ruim voldoende voor dagelijks studiewerk.

Suggestie hoe we dit artikel kunnen verbeteren? Laat het ons weten!

Geef een reactie